Module: diode; double series; 1.8kV; If: 100A; SEMIPACK1; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD 100/18 07897181
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKD 100/18 07897181
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 1.8kV; If: 100A; SEMIPACK1; screw
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. load current | 175A |
| Max. forward impulse current | 2.5kA |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 1.35V |