Module: diode; double series; 1.2kV; If: 105A; SEMIPACK1; A10; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD 105F12 TS 12-IT-002-00 07918480
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKD 105F12 TS 12-IT-002-00 07918480
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 1.2kV; If: 105A; SEMIPACK1; A10; screw
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 200A |
| Max. forward impulse current | 2.5kA |
| Load current | 105A |
| Version | A10 |
| Max. forward voltage | 2.05V |