Module: diode; double series; 1.2kV; If: 14A; SEMIPACK0; Ifsm: 320A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD 15/12
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKD 15/12
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 1.2kV; If: 14A; SEMIPACK0; Ifsm: 320A
| Case | SEMIPACK0 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 24A |
| Load current | 14A |
| Max. forward voltage | 1.85V |