Module: diode; double series; 1.2kV; If: 150A; SEMIPACK2; V: A53
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD 150F12 07910470
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKD 150F12 07910470
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 1.2kV; If: 150A; SEMIPACK2; V: A53
| Case | SEMIPACK2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 220A |
| Max. forward impulse current | 1.75kA |
| Load current | 150A |
| Version | A53 |
| Max. forward voltage | 2.2V |