Module: diode; double series; 2.2kV; If: 160A; SEMIPACK2; V: A23
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD 162/22 H4 07910410
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKD 162/22 H4 07910410
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 2.2kV; If: 160A; SEMIPACK2; V: A23
| Case | SEMIPACK2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 2.2kV |
| Max. load current | 310A |
| Max. forward impulse current | 6kA |
| Load current | 160A |
| Version | A23 |
| Max. forward voltage | 1.5V |