Module: diode; double series; 1.2kV; 60A; SEMIPACK1; V: A10; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD 26/12 07898142
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKD 26/12 07898142
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 1.2kV; 60A; SEMIPACK1; V: A10; screw
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 550A |
| Load current | 26A |
| Version | A10 |
| Max. forward voltage | 1.35V |