Module: diode; double series; 800V; If: 45A; SEMIPACK1; V: A10; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD 46/08 07897042
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKD 46/08 07897042
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 800V; If: 45A; SEMIPACK1; V: A10; screw
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 90A |
| Max. forward impulse current | 600A |
| Load current | 45A |
| Version | A10 |
| Max. forward voltage | 1.95V |