Module: diode; double series; 1.6kV; If: 101A; SEMIPACK1; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKD101/16
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKD 101/16 07891182
Product downloads
Specification for Module: diode; double series; 1.6kV; If: 101A; SEMIPACK1; screw
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 210A |
| Max. forward impulse current | 2.5kA |
| Load current | 101A |
| Max. forward voltage | 1.6V |