Module: diode; single diode; 1.2kV; 600A; SEMIPACK3; V: A77b; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKE 380/12 07898585
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKE 380/12 07898585
Product downloads
Specification for Module: diode; single diode; 1.2kV; 600A; SEMIPACK3; V: A77b; screw
| Case | SEMIPACK3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 600A |
| Max. forward impulse current | 10kA |
| Load current | 380A |
| Version | A77b |
| Max. forward voltage | 1.25V |