Module: diode; single diode; 1.6kV; If: 600A; SEMIPACK4; V: A42; 930A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKE 600/16 07896160
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKE 600/16 07896160
Product downloads
Specification for Module: diode; single diode; 1.6kV; If: 600A; SEMIPACK4; V: A42; 930A
| Case | SEMIPACK4 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 930A |
| Max. forward impulse current | 18kA |
| Load current | 600A |
| Version | A42 |
| Max. forward voltage | 1.5V |