Module: diode; single diode; 1.6kV; If: 160A; SEMIPACK2; V: A24; 310A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKE162/16
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKE 162/16 07892030
Product downloads
Specification for Module: diode; single diode; 1.6kV; If: 160A; SEMIPACK2; V: A24; 310A
| Case | SEMIPACK2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 310A |
| Max. forward impulse current | 6kA |
| Load current | 160A |
| Version | A24 |
| Max. forward voltage | 1.5V |