Module: diode
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKE162/22H4
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKE 162/22 H4 07912210
Specification for Module: diode
| Case | SEMIPACK2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 2.2kV |
| Max. load current | 310A |
| Max. forward impulse current | 5kA |
| Load current | 195A |
| Version | A24 |
| Max. forward voltage | 1.5V |