Module: diode; 1.6kV; SEMIPACK1; 82A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKE81/16
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKE 81/16 07175900
Product downloads
Specification for Module: diode; 1.6kV; SEMIPACK1; 82A
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 140A |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 80A |
| Version | A10 |
| Max. forward voltage | 1.55V |