Module; double series; 1.4kV; 106A; V: A46; SEMIPACK1; Ufmax: 1.65V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 106/14 E 07898111
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 106/14 E 07898111
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.4kV; 106A; V: A46; SEMIPACK1; Ufmax: 1.65V
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.4kV |
| Max. load current | 200A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 2.25kA |
| Load current | 106A |
| Version | A46 |
| Max. forward voltage | 1.65V |