Module; double series; 1.2kV; 15A; V: A2; SEMIPACK0; Ufmax: 2.45V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 15/12E
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 15/12E
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.2kV; 15A; V: A2; SEMIPACK0; Ufmax: 2.45V
| Case | SEMIPACK0 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 21A |
| Gate current | 100mA |
| Load current | 15A |
| Version | A2 |
| Max. forward voltage | 2.45V |