Module; double series; 1.8kV; 160A; V: A22; SEMIPACK2; Ufmax: 1.6V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 162/18 E 07890440
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 162/18 E 07890440
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.8kV; 160A; V: A22; SEMIPACK2; Ufmax: 1.6V
| Case | SEMIPACK2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. load current | 265A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 5.4kA |
| Load current | 160A |
| Version | A22 |
| Max. forward voltage | 1.6V |