Module; double series; 1.6kV; 172A; V: A22; SEMIPACK2; Ufmax: 1.41V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 172/16 E 07890450
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 172/16 E 07890450
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.6kV; 172A; V: A22; SEMIPACK2; Ufmax: 1.41V
| Case | SEMIPACK2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 5.4kA |
| Load current | 172A |
| Version | A22 |
| Max. forward voltage | 1.41V |