Module; double series; 800V; 250A; V: A76b; SEMIPACK3; Ufmax: 1.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 250/08 E 07898615
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 250/08 E 07898615
Product downloads
Specification for Module; double series; 800V; 250A; V: A76b; SEMIPACK3; Ufmax: 1.4V
| Case | SEMIPACK3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 566A |
| Gate current | 200mA |
| Max. forward impulse current | 9kA |
| Load current | 250A |
| Version | A76b |
| Max. forward voltage | 1.4V |