Module; double series; 1.6kV; 274A; SEMIPACK3; Ufmax: 1.6V; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 273/16 E 07890120
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 273/16 E 07890120
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.6kV; 274A; SEMIPACK3; Ufmax: 1.6V; screw
| Case | SEMIPACK3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 9kA |
| Load current | 274A |
| Max. forward voltage | 1.6V |