Module; double series; 1.6kV; 320A; SEMIPACK3; Ufmax: 1.45V; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 323/16 E 07890190
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 323/16 E 07890190
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.6kV; 320A; SEMIPACK3; Ufmax: 1.45V; screw
| Case | SEMIPACK3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 9.5kA |
| Load current | 320A |
| Max. forward voltage | 1.45V |