Module; double series; 1.2kV; 330A; V: A76b; SEMIPACK3; Ufmax: 1.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 330/12 E 07898550
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 330/12 E 07898550
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.2kV; 330A; V: A76b; SEMIPACK3; Ufmax: 1.4V
| Case | SEMIPACK3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 585A |
| Gate current | 200mA |
| Max. forward impulse current | 9.5kA |
| Load current | 330A |
| Version | A76b |
| Max. forward voltage | 1.4V |