Module; double series; 1.6kV; 55A; V: A47; SEMIPACK1; Ufmax: 1.65V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 57/16 E 07897972
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 57/16 E 07897972
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.6kV; 55A; V: A47; SEMIPACK1; Ufmax: 1.65V
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 130A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 1.5kA |
| Load current | 55A |
| Version | A47 |
| Max. forward voltage | 1.65V |