Module; double series; 1.8kV; 570A; SEMIPACK5; Ufmax: 1.44V; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 570/18 E 07898730
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 570/18 E 07898730
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.8kV; 570A; SEMIPACK5; Ufmax: 1.44V; screw
| Case | SEMIPACK5 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. load current | 1kA |
| Gate current | 200mA |
| Max. forward impulse current | 19kA |
| Load current | 570A |
| Max. forward voltage | 1.44V |