Module; double series; 1.2kV; 70A; V: A47; SEMIPACK1; Ufmax: 1.9V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 72/12 E 07898001
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 72/12 E 07898001
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.2kV; 70A; V: A47; SEMIPACK1; Ufmax: 1.9V
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 155A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 1.6kA |
| Load current | 70A |
| Version | A47 |
| Max. forward voltage | 1.9V |