Module; double series; 1.2kV; 95A; SEMIPACK1; Ufmax: 1.8V; Ifsm: 2kA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH 92/12 E 07898051
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKH 92/12 E 07898051
Product downloads
Specification for Module; double series; 1.2kV; 95A; SEMIPACK1; Ufmax: 1.8V; Ifsm: 2kA
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 190A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 95A |
| Version | A47 |
| Max. forward voltage | 1.65V |