Module: diode-thyristor
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH215/16E
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKH 215/16 E 07890630
Product downloads
Specification for Module: diode-thyristor
| Case | SEMIPACK2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 7kA |
| Load current | 215A |
| Max. forward voltage | 1.5V |