Module; double series; 2.2kV; 280A; V: A76b; SEMIPACK3; Ufmax: 1.55V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKH280/22EH4
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKH 280/22 E H4 07898665
Product downloads
Specification for Module; double series; 2.2kV; 280A; V: A76b; SEMIPACK3; Ufmax: 1.55V
| Case | SEMIPACK3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 2.2kV |
| Gate current | 200mA |
| Max. forward impulse current | 8.5kA |
| Load current | 280A |
| Version | A76b |
| Max. forward voltage | 1.55V |