Module: thyristor; double series; 1.2kV; 106A; A48; SEMIPACK1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKT 106B12 E 07897801
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKT 106B12 E 07897801
Product downloads
Specification for Module: thyristor; double series; 1.2kV; 106A; A48; SEMIPACK1
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 180A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 2.25kA |
| Load current | 106A |
| Version | A48 |
| Max. forward voltage | 1.65V |