Module: thyristor; double series; 1.2kV; 40A; A48; SEMIPACK1; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKT 42B12 E 07897601
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKKT 42B12 E 07897601
Product downloads
Specification for Module: thyristor; double series; 1.2kV; 40A; A48; SEMIPACK1; screw
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 75A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 40A |
| Version | A48 |
| Max. forward voltage | 1.95V |