Module: thyristor
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKKT323/18E
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKKT 323/18 E 07890230
Product downloads
Specification for Module: thyristor
| Case | SEMIPACK3 |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 9.5kA |
| Load current | 320A |
| Max. forward voltage | 1.45V |