Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 1A; SOD123F
| Mounting | SMD |
| Case | SOD123F |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 22A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 35pF |