Module: IGBT; SEMITRANS2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKM145GAL176D
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKM145GAL176D 22890510
Product downloads
Specification for Module: IGBT; SEMITRANS2
| Case | SEMITRANS2 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 200A |
| Topology | boost chopper |
| Collector current | 100A |