Module: IGBT; diode/transistor; boost chopper; Urmax: 1.2kV; D56
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKM200GAL125D 22890740
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKM200GAL125D 22890740
Product downloads
Specification for Module: IGBT; diode/transistor; boost chopper; Urmax: 1.2kV; D56
| Case | SEMITRANS3 |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Version | D56 |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 40A |
| Topology | boost chopper |
| Collector current | 20A |