Module: IGBT; SEMITRANS5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKM200GARL066T
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKM200GARL066T 21915260
Product downloads
Specification for Module: IGBT; SEMITRANS5
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 400A |
| Topology | buck-boost chopper, NTC thermistor |
| Collector current | 200A |