Module: IGBT; SEMITRANS3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKM300GB12E4
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKM300GB12E4 22892077
Product downloads
Specification for Module: IGBT; SEMITRANS3
| Case | SEMITRANS3 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 900A |
| Topology | IGBT half-bridge |
| Collector current | 300A |