Module: thyristor
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKMT92/18E
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKMT 92/18E 07911370
Product downloads
Specification for Module: thyristor
| Case | SEMIPACK1 |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. load current | 150A |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 95A |
| Version | A72 |
| Max. forward voltage | 1.65V |