Diode: stud rectifying; 400V; 1.55V; 100A; anode stud; DO205AC; M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKN 100/04 02235150
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKN 100/04 02235150
Product downloads
Specification for Diode: stud rectifying; 400V; 1.55V; 100A; anode stud; DO205AC; M12
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. load current | 200A |
| Max. forward impulse current | 1.5kA |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 1.55V |
| Fastening thread | M12 |
| Type of diode | rectifying |