Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKN 100/08 UNF 02635090
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKN 100/08 UNF 02635090
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 200A |
| Max. forward impulse current | 1.5kA |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 1.55V |
| Type of diode | rectifying |