Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKN 130/04 UNF W/SLEEVE 02641170
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKN 130/04 UNF W/SLEEVE 02641170
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC, E14 |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 130A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Type of diode | rectifying |