Diode: stud rectifying; 1.8kV; 1.5V; 130A; anode stud; DO205AC; M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKN 130/18 02235340
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKN 130/18 02235340
Product downloads
Specification for Diode: stud rectifying; 1.8kV; 1.5V; 130A; anode stud; DO205AC; M12
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC, E14 |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 2kA |
| Load current | 130A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Fastening thread | M12x1,75 |
| Type of diode | rectifying |