Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKN 140F17 02630370
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKN 140F17 02630370
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC, E14 |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 2.1kA |
| Load current | 140A |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Fastening thread | M12 |
| Type of diode | rectifying |