Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKN 152/12 UNF 3/8...24 02637270
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKN 152/12 UNF 3/8...24 02637270
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO8, DO205AA |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. load current | 300A |
| Max. forward impulse current | 3.8kA |
| Load current | 190A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Fastening thread | 3/8''-24UNF-2A |
| Type of diode | rectifying |