Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKN 175/08 UNF 02646260
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKN 175/08 UNF 02646260
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | screw type |
| Case | DO205AC, E14 |
| Semiconductor structure | anode stud |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 260A |
| Max. forward impulse current | 3.3kA |
| Load current | 165A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Type of diode | rectifying |