Diode: TVS; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMAJE8-5A
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: SMAJE8-5A
Product downloads
Specification for Diode: TVS; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 8.5V |
| Max. forward impulse current | 27.8A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 9.44...10.4V |
| Leakage current | 10µA |