Diode: TVS; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMAJE85CA
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: SMAJE85CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Max. forward impulse current | 2.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 94.4...104V |
| Leakage current | 1µA |