Diode: TVS; 0.6kW; 30.2A; bidirectional; SMBJ; 13.3kV/mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJ12CA-E3/5B
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SMBJ12CA-E3/5B
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.6kW; 30.2A; bidirectional; SMBJ; 13.3kV/mm
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 12V |
| Max. forward impulse current | 30.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 13.3V |
| Leakage current | 5µA |