Diode: TVS; 600W; 180V; 2.4A; unidirectional; SMB; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJ154A-TR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: SMBJ154A-TR
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 180V; 2.4A; unidirectional; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 154V |
| Max. forward impulse current | 2.4A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 180V |
| Leakage current | 1µA |