Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJ18CA-13-F
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: SMBJ18CA-13-F
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 18V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 20.5A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 20...23.3V |
| Leakage current | 5µA |