Diode: transil
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJ36CA-E3/5B
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SMBJ36CA-E3/5B
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Technology | TransZorb® |
| Max. forward impulse current | 10.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 40...44.2V |
| Leakage current | 1µA |