Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SMBJ5.0CA-10
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: SMBJ5.0CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 65.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.4...7V |
| Leakage current | 1.6mA |